dzisiaj jest: 19 czerwca 2019. imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
wersja polska
Kupalnocka 2018

Gmina Korczew świętowała „Kupalnockę”

W sobotę 23 czerwca b. r. w Bużyskach nad Bugiem odbyła się plenerowa impreza integracyjna, na której mieszkańcy naszej gminy oraz goście, wspólnie świętowali Kupalnockę. Noc Kupały jest to słowiańskie, pogańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku czyli zwykle z 21 na 22 czerwca. To święto poświęcone żywiołom ognia i wody mających oczyszczającą moc, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Powszechnie wierzono iż osoby biorące udział w tych uroczystościach, będą żyły w dostatku i szczęściu przez cały rok.

Współcześnie na fali zainteresowania ludowością i ładunkiem kulturowym narodów, obchody związane z letnim przesileniem zyskują na popularności wśród europejskich społeczeństw. Swoistym fenomenem w dzisiejszych czasach są coraz częściej organizowane w Polsce obchody luźno nawiązujące do dawnych rodzimych tradycji.

Także w naszej gminie podjęto próbę ich kultywowania.

Pomimo niesprzyjającej aury, niekiedy w strugach deszczu na imprezę przybyło ponad sto osób. Wójt Gminy – Sławomir Wasilczuk powitał wszystkich i zaprosił do wspólnego świętowania. Większość zgromadzonych przeprawiła się promem do Drohiczyna gdzie zwiedzono Muzeum Diecezjalne. Następnie rozpoczęto wspólne grilowanie, dziewczęta wiły wianki, śpiewano piosenki biesiadne. Na zakończenie przypłynęła na naszą stronę grupa osób z Drohiczyna z księżmi, nasza grupa dołączyła na prom i razem wypłynęliśmy na środek rzeki gdzie księża – tradycyjnie w wigilię św. Jana – poświęcili wodę zaś dziewczęta rzucały wianki do rzeki.

Organizatorem imprezy byli: Wójt Gminy Korczew i Gminna Biblioteka Publiczna w Korczewie.

Głównym sponsorem imprezy był Bank Spółdzielczy w Siedlcach.


tekst i zdjęcia: Marzena Głozakfot. Dorota Tkaczuk


fot. Dorota Tkaczuk