dzisiaj jest: 23 maja 2019. imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
wersja polska
Zielony Korczew 2015- Relacja

 08 i 09 sierpnia br. obył się już po raz 14 festyn pod nazwą Zielony Korczew. Organizatorem imprezy był Urząd Gminy Korczew, sponsorem strategicznym firma Volant a sponsorem głównym Fundacja Pałac w Korczewie. Urząd Gminy Korczew otrzymał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego na degustację zupy pieczarkowej przygotowanej przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego.

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło atrakcji dla odwiedzających festyn. Na dziedzińcu Pałacu w Korczewie można było oglądać dzieła twórców ludowych, zakupić regionalne produkty spożywcze takie jak chleb oraz miód. Na Orliku rozegrano turniej piłkarski o puchar Wójta Gminy Korczew – zwyciężyła Tęcza Korczew. Na placu głównym obywały się eliminacje do Mistrzostw Polski o tytuł Chłopa Roku 2015. Do potyczek stanęło 10 odważnych rolników. W późnych godzinach popołudniowych odbył się finał II edycji festiwalu talentów Talent Show Korczew 2015 podczas którego zaprezentowało się 10 najlepszych wokalistek i wokalistów. Pierwsze miejsce zajęła Pani Weronika Czapska z Siedlec, która wykonała utwór Turning Tables z repertuaru Adele. Następnie odbył się koncert zespołu The Punitive oraz Freestyle. Największe uznanie publiczności zdobył lokalny zespół Etrips. Długo po zejściu ze sceny windowania skandowała ich nazwę domagając się kolejnych bisów. W takiej atmosferze publiczność bawiła się do białego rana.

Niedzielną imprezę otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Marek Sawicki wręczając odznaczenia państwowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaczeni zostali rolnicy z terenu gminy Korczew: Beata Harris, Grzegorz Głozak, Stanisław Gregorczuk, Dorota Ignut, Stanisław Jarmoch, Stanisław Kowalczyk, Paweł Kozak, Mirosław Krawczyk, Zygfryd Kruk, Henryk Maćkowiak, Michał Paczuski, Tadeusz Piórko, Henryk Roszuk, Zdzisław Rutkowski, Maciej Sienicki, Bogusław Tkaczuk, Andrzej Wasilewski oraz Ireneusz Marciniuk.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowania i gotowania zupy pieczarkowej, do którego zaangażowano publiczność. Teatr kulinarny na oczach widzów ugotował zupę dla wszystkich uczestników imprezy wykorzystując do tego w szczególności: 150 kg pieczarek, 50 kg cebuli, 30 l śmietany 30%, 45 kg makaronu z pszenicy durum. Zupa pieczarkowa po przygotowaniu została podzielona na 3 000 porcji a następnie przekazana do degustacji uczestnikom festynu. Wszyscy degustujący byli zachwyceni jej smakiem. Zaangażowanych w obsługę teatru kulinarnego było 10 osób, które na początku myły warzywa a następnie je kroiły i wkładały wszystkie składniki do największego w Europie kotła o pojemności 4000 l, gotowały i podały wszystkim chętnym osobom, które przybyły na festyn. W trakcie przygotowania tego posiłku Krzysztof Górski wraz ze swoim teatrem prowadził animacje polegające na rozmowach z widownią i nauce przygotowania zupy pieczarkowej w ramach krótkich warsztatów.

Obył się także finał konkursu o tytuł „Chłopa Roku 2015”, do którego weszło 4 rolników – Pan Sebastian Roszuk z Nowego Bartkowa, gm. Korczew, Pan Tomasz Bednarczyk z Mokobód, Pan Łukasz Roszuk z Nowego Bartkowa, gm. Korczew oraz Pan Krzysztof Maliszewski z Włodków, gm. Repki. Zawodnicy wykazali się wiedzą merytoryczną, tężyzną fizyczną, umiejętnością obsługi sprzętów rolniczych. Najwięcej aplauzu wśród publiczności wywalało dojenie sztucznej krowy oraz bieg w płetwach po ziemniaki. Ostatecznie zwycięzcą został Pan Łukasz Roszuk, który wygrał nagrody o łącznej wartości około 7 tys. zł. Narody wręczył przedstawiciel firmy Volant, właściel firmy PHU Adam oraz Wójt Gminy Korczew.

Gościem honorowym był Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, który udzielił błogosławieństwa Bożego przybyłym na festyn oraz życzył udanej zabawy.

Przed występem gwiazdy na korczewskiej scenie przemowę wygłosili – Poseł na Sejm Krzysztof Borkowski, Poseł na Sejm Jacek Kozaczyński, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Pan Dariusz Napiórkowski, Starosta Siedlecki Pan Dariusz Stopa, Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Pani Agnieszka Kosz oraz Komendant Policji w Mordach Pan Andrzej Jagiełło życząc przybyłym dobrej i bezpiecznej zabawy. Gwiazdą imprezy był Grzegorz Hyży, który zabrał przybyłych w klimatyczną podróż po jego utworach. Po koncercie chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć z fanami. Impreza zakończyła się po godz. 20 00.